פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מהנדסים את העתיד

   מ?1995 סיימו את הלימודים בחוג למדעי המחשב במכללה האקדמית הדסה מאות בוגרים המשולבים כיום בחברות היי?טק מובילות במשק כמו אינטל, סיסקו וצ'ק פוינט

   המכללה האקדמית הדסה-מדעי המחשב (יח"צ)
   בשנה ג' הסטודנטים מבצעים פרויקט גמר גדול (צילום: ענבל רוז)

   ההכשרה בחוג למדעי המחשב במכללה האקדמית הדסה מובילה את בוגריה לעמוד בחוד החנית של הפיתוחים הטכנולוגיים האחרונים. זוהי נקודת הזינוק הטובה ביותר לעולם ההייטק. מספר הסטודנטים בחוג מצומצם, וזאת על מנת לשמור על הכרות קרובה בין הסגל לתלמידים, על אפשרות לפגוש את צרכיו של כל תלמיד באופן אישי ולקדם אותו באופן שמתאים לו. בסגל החוג מורים בעלי ניסיון של עשרות שנים בהוראה, הרואים בהכשרת דור העתיד של מהנדסי התכנה את ייעודם המקצועי. שוחחנו עם ראש החוג ד"ר יורם ביברמן, ועם פרופ' מיכאל ברמן, ראש ההתמחות במחשבים ברפואה בתכנית לתואר שני במדעי המחשב.

   ד"ר ביברמן, פרופ' ברמן, מה מייחד את התכניות בחוג שלכם?

   ד"ר ביברמן: "אנחנו מלמדים באוריינטציה מאוד יישומית ולכן הסטודנטים מגיעים לחברות כשמאחוריהם ניסיון מעשי עשיר מאוד והם מוכנים להתחיל לעבוד. התכנית שלנו לתואר ראשון היא תכנית סולידית בסיסית שנותנת לסטודנטים בסיס מוצק שאיתו הם יכולים להתפתח לכיוונים שונים ומגוונים – בפרויקט הגמר ובמקומות העבודה שבהם הם משתלבים. תכנית הלימודים מותאמת לצרכי התעשייה ושוק העבודה המקומיים. מה שמייחד אותנו הוא הליווי הצמוד שאנחנו נותנים לסטודנטים, כך שהם מממשים את היכולות שלהם באופן המוצלח ביותר. אחרי הליווי הצמוד אנחנו נותנים להם טפיחה טובה על השכם ושולחים אותם לעולם העבודה כשהם מוכנים. ואכן, הסטודנטים שלנו מאוד מצליחים בעולם העבודה".

   ומה קורה בתואר השני?

   פרופ' ברמן: "אחד מתחומי ההתמחות שיש לנו בתואר השני, שמשקף את האופי המיוחד של המכללה הוא התמחות במדעי הבריאות. יש לנו מסלול בשם 'מחשבים ברפואה' שבמסגרתו הסטודנטים מפתחים אפליקציות שיש להן השלכה כלשהי על תחום הבריאות והרפואה – מערכות מידע רפואיות, יישום של אפליקציות רפואיות ל?home care, רובוטיקה ברפואה, רובוטיקה בניתוחים.

   המכללה האקדמית הדסה-מדעי המחשב (יח"צ)
   חלק לא מבוטל מהסטודנטים כבר עובדים בתחום (צילום: ענבל רוז)

   כל טכנולוגיות מדעי המחשב ברפואה מאוד אינטנסיביות וחשובות. נכון להיום ההתמחות הזו מתקיימת רק במסלול לתואר שני, אבל בהחלט ייתכן שנוסיף התמחות כזו גם בשנה ג' של התואר הראשון, לקראת סופו".

   איפה הבוגרים שלכם עובדים?

   ד"ר ביברמן: "בסוף החודש יש לנו כנס בוגרים. יש לנו בוגרים כבר 20 שנה והם עובדים ברחבי הארץ ובעולם – באוסטרליה, בקוריאה, בארצות הברית, בקנדה ובאירופה. יש לנו הרבה בוגרים באינטל, בסיסקו, לא מעט בוגרים באקס ליבריס, במוביליי, בצ'ק פוינט".

   מה הופך את התכנית לתואר ראשון למעשית כל כך?

   ד"ר ביברמן: "בתואר הראשון, בשנה ג' הסטודנטים מבצעים פרויקט גמר גדול שבו הם יכולים לתת ביטוי לרעיון מקורי שלהם. חלקם מביאים לפרויקט הגמר משהו ממקום העבודה שלהם כי חלק לא מבוטל מהסטודנטים בשנים המתקדמות כבר עובדים, ואז הם משלבים בין הלימודים לעבודה".

   פרויקט הגמר הוא ייחודי? מה קורה במוסדות אחרים? אין פרויקט גמר?

   ד"ר ביברמן: יש הרבה מאוד מוסדות אקדמיים שבהם אין פרויקט גמר בכלל. זה לא בגדר MUST. גם לא תמיד הוא ארוך כל כך. אצלנו פרויקט הגמר מתבצע על פני שנה שלמה".

   פרופ' ברמן: "בתוך התהליך של פרויקט הגמר יש פגישות העשרה שבהן עוסקים בנושאים מיוחדים שאינם בהכרח חלק מתכנית הלימודים. בשנה שעברה, למשל, ערכנו מפגשי העשרה בנושא קניין רוחני – פטנטים, זכויות על קוד וכיוצא באלו. תוכנה היא כמו יצירה, כמו שיר. את הקוד אפשר לרשום וצריך להגן עליו בזכויות יוצרים. זה לא בהכרח פטנט אבל זו יצירה וחשוב לנו שהסטודנטים יקבלו ידע שימושי כזה. זה ידע שמעשיר את הסטודנט ועוזר לו לעבוד אחר כך". דוגמאות נוספות להעשרה במסגרת זו הן השתלמות בניהול פרויקטים, השתלמות באנדרואיד, והשתלמות ביזמות.