פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   לימודים בתנאי מעבדה

   אף רופא לא יכול לקבל החלטה רפואית שקולה בלי אוסף של דיאגנוזות שנערכות במעבדה. בחוג למדעי המעבדה הרפואית במכללה האקדמית הדסה ילמדו אתכם את רזי המקצוע. שיחה עם ראש החוג

   המכללה האקדמית הדסה -המעבדה רפואית (יח"צ)
   IVF כבר עשית? (צילום: ענבל רוז)

   טכנולוגיות חדשניות בתחומי הביולוגיה המולקולרית, שיטות טיפול רפואיות בתרפיה גנטית באמצעות תאי גזע עובריים ומניפולציות גנטיות של תאים להשתלה הן רק חלק מהפיתוחים האחרונים בתחום המעבדה הרפואית. שוחחנו עם פרופ' עודד כאנר, ראש החוג למדעי המעבדה הרפואית במכללה האקדמית הדסה, על הלימודים בתחום.

   מהם בעצם לימודי המעבדה הרפואית?

   "היום אף רופא לא יכול לבצע אף דיאגנוזה בלי נתונים בסיסיים שהם נתוני המעבדה. בגלל המורכבות של הטיפול הרפואי ובגלל הטכנולוגיה המתקדמת יש צורך בהרבה יותר מדדים מפעם. היום מתבססים, למשל, על הרבה מאוד מדדים גנטיים, שפעם כמעט לא היה בהם שימוש. יש הרבה יותר בדיקות והבדיקות הרבה יותר מורכבות.

   "פעם עובד מעבדה היה מבצע בדיקות שגרתיות פשוטות ואילו היום מהלך הבדיקות וקבלת הנתונים הרבה יותר עמוס ומורכב. במעבדה הרפואית העכשווית משתמשים בשיטות מתקדמות בביולוגיה מולקולרית, בשיטות אימונולוגיות ומיקרוביולוגיות מתקדמות על מנת לפענח כל מיני נתונים רפואיים שבעבר לא ידעו עליהם יותר מדי".

   ומה לומדים?

   "המסלול הוא מסלול תלת שנתי שבמהלכו הסטודנטים רוכשים ידע תיאורטי וגם מיומנות מקצועית בכל הקשור לתפקוד במעבדה רפואית ובמעבדה מחקרית.

   "אפשר לחלק את המסלול לשלושה נתיבים. הנתיב הראשון הוא הנתיב המיקרוביולוגי?אימונולוגי?וירולוגי, השני הוא הנתיב הביוכימי?פיזיולוגי והשלישי הוא ביולוגיה מולקולרית, שהוא התחום המדעי החם בימינו. במקביל לכל אלו לומדים גם תחומים רפואיים מגוונים. הסטודנטים מקבלים הרבה מאוד שעות עבודה והתנסות במעבדה. זה חוד החנית שלנו. בתום הלימודים האלה הבוגרים מוכשרים לעבודה בטווח רחב מאוד של מקצועות.

   "אנחנו מלמדים את מקצועות הביולוגיה והרפואה, ומשלבים את הפן התיאורטי של הביולוגיה עם הפן המעשי של הרפואה. אנחנו מלמדים, לדוגמה, ביוכימיה ומיקרוביולוגיה, שהם מקצועות ביולוגיים, ובמקביל אנחנו מלמדים ביוכימיה קלינית או מיקרוביולוגיה קלינית – שהם ההיבטים הרפואיים בתחומי הידע הללו".

   באילו עבודות הבוגרים יכולים להשתלב?

   "בכל מעבדה רפואית או מחקרית. מבחינה מעשית לסטודנטים שלנו יש יתרון עצום על בוגרי מסלולים של ביולוגיה, למשל, כי עם סיום הלימודים הם מקבלים רישיון מטעם משרד הבריאות, והרישיון מקנה להם ורק להם את האפשרות לעבוד בתחום. משרד הבריאות מתנה את העבודה ברישיון כזה".

   ויש מספיק עבודה?

   "יש בשפע, מכיוון שהיום המעבדה הרפואית היא, כאמור, אבן פינה לכל פעילות רפואית. היום, למשל, יותר ויותר זוגות בישראל, בגלל תהליכי מודרניזציה למיניהם והפגיעה במערכת הרבייה, זקוקים להפריה חוץ גופית. בחוג אנחנו מלמדים את תחום ההפריה החוץ גופית ובוגרים שלנו יכולים להשתלב בעבודה במעבדות IVF.

   המכללה האקדמית הדסה -המעבדה רפואית (יח"צ)
   לסטודנטים יתרון עצום על בוגרי מסלולים אחרים (צילום: ענבל רוז)

   "יש גם אפשרויות קידום בתחום ועובד מעבדה יכול להגיע לניהול מעבדה. חלק מהבוגרים שלנו ממשיכים לתואר שני ושלישי בתחומי הביולוגיה והרפואה. היתרון גדול של הבוגרים שלנו הוא שהם ורק הם יכולים לחזור אחרי התואר השני או השלישי ולעבוד בתפקידי ניהול שחסומים בפני אחרים. זו הפריבילגיה שלהם".

   מהן דרישות הסף? גבוהות?

   "דרישות הסף הגיוניות. אנחנו מאמינים במוטיבציה של הסטודנטים, והסגל של החוג משקיע את מיטב זמנו ומרצו בהשבחתם – אנחנו מכשירים אותם באופן הטוב ביותר על מנת שיוכלו לתפקד בצורה הטובה ביותר.

   "הלימודים בחוג בתנאי חממה. הסטודנטים מקבלים יחס אישי שלא היו מקבלים במסגרת אוניברסיטאית. המרצים הם רק מרצים ומירב הזמן שלהם מוקדש לסטודנטים. באוניברסיטאות עיקר העיסוק הוא מחקר וההוראה היא שולית. אצלנו זה לא כך. ובאמת אחוז הנשירה נמוך מאוד, כי הסטודנטים מאוד מאוד מרוצים - גם מתכני הלימוד וגם מההתנהלות בחוג".