פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שקט, מצלמים

   בחוג לתקשורת צילומית יציידו אתכם בשלל הכלים, המיומנויות והידע הדרושים לעבודה בתחומים השונים של שוק עיצוב התקשורת החזותית

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   מתוך לוח השנה של חברת נסטלה, פרי עבודתם של הסטודנטים בהנחייתו יורם רשף (עבודה של נעה רביב))

   הסטודנטים בחוג לתקשורת צילומית במכללה האקדמית הדסה מצוידים בשלל הכלים הנדרשים לעבודה בעולם האתגרי והתחרותי של התקשורת החזותית. בתכנית משולבים לימודי תקשורת חזותית, צילום ותרבות חזותית. היסוד היצירתי של הסטודנטים מטופח והשפה האישית שלהם מתגבשת – כל זאת לצד רכישה של מיומנויות הקפדה ודייקנות בביצוע. מסגרת הלימודים מקדמת דו שיח פתוח וישיר בין הסטודנטים למרצים.

   משנה ג' מתמקדים הסטודנטים בתחומים שמעניינים אותם ולומדים במסלולים המבוססים על לימודי המבוא של השנים הראשונות. במסלול אחד מתמקדים בתיעוד – תיעוד עיתונאי, דוקו, ופרויקטים ארכיוניים. במסלול השני מתמקדים בזירה המסחרית והפרסומית – צילום אופנה, צילום מזון, צילום פורטרטים. בשנה ד' מתקיימת תכנית התמחות: הסטודנטים מקושרים עם מקומות עבודה, ובהם הם עובדים כסטאז'רים ומכירים מקרוב את התעשייה והאנשים הפועלים בה.

   במסגרת הרצון לצייד את הסטודנטים בכל הכלים הדרושים להם לעבודה, לאורך כל התואר משולבים תכנים הקשורים ברעיונאות, במדיה חדשה, בתלת ממד, בהוצאה לאור דיגיטלית ובהדמיות בשלושה ממדים. נלמדים קורסים הקשורים בתקשורת המונים ובתרבות הצג, עיבוד בפוטושופ, שימוש בתכנות עריכה, מולטימדיה, בניית אתרים ויישומי אינטרנט.

   דע מאין באת

   העבודה המעשית בחוג משולבת בהקניה של הרבה מאוד ידע כללי - שנה א' עשירה בקורסים על תולדות הצילום והאמנות. "אם לסטודנטים אין שפה משלהם", אומרת כהן, "אם אין להם סגנון, אם הם לא מכירים את תולדות האמנות והצילום, הלמידה יכולה להיות טובה ומעניינת אבל גם קצת מוגבלת, ולכן אנחנו משתדלים להכיר להם כמה שיותר יצירות מתחומי מדיה מגוונים. אנחנו לא מכוונים את הסטודנטים להיות אמנים שמציגים בגלריות, אלא עובדים איתם על פיתוח השפה החזותית האישית שלהם".

   המכללה האקדמית הדסה (יח"צ , צילום: דניאלה רדין)
   מתוך עבודת הגמר של דניאלה רדין, בוגרת החוג

   האנתרופולוגיה של הצילום

   את השפה האישית רוכשים גם באמצעות קורסים מסקרנים כמו קורס שעוסק באנתרופולוגיה חזותית. "הסטודנטים שלנו עוסקים עכשיו בפרויקט ייחודי", אומרת כהן, "הם מראיינים אנתרופולוגים בכירים ממכללות ומאוניברסיטאות בארץ, קוראים את המחקרים שלהם, מצלמים אותם ומפיקים סרט קצר שמשולבים בו קטעי ראיונות וממצאים מהעבודה של האנתרופולוג. פרויקט מהסוג הזה מלמד את הסטודנטים לערוך תחקיר ולראיין, לאתר דימויים חזותיים שמתאימים לסרט ולערוך אותו. ההתנסות המקצועית המשולבת בתחקיר מכשירה אותם לעבודה בשוק כשהם מצוידים בכלים אקדמיים ומעשיים כאחד".

   המגמה בחוג היא מגמה פרקטית: "אנחנו מספקים לאנשים כלים לחשיבה ולעבודה", אומרת כהן, "הבוגרים שלנו מכירים את כלל הכלים ואת הטכנולוגיות שקיימות היום בשוק העיצוב החזותי. גם המרצים בחוג הם יוצרים פעילים ומובילים בזירה המקצועית, כמו יורם רשף - צלם מוביל בתעשייה וצלמת העיתונות רלי אברהמי. בשנה שעברה לימדו בחוג גם העיתונאי איתי אנגל וצלם העיתונות זיו קורן. המגמה המקצועית באה לידי ביטוי גם במגוון ימי עיון המתקיימים בחוג. השנה, למשל, לקראת הבחירות, התקיים בחוג יום עיון שכותרתו 'דיוקנו של פוליטיקאי'. אין ספק שבשל שיטת ההוראה המקנה יכולות חשיבה רבות ושליטה בתכנים עיצוביים ובכלים עכשוויים, אחוז ההשתלבות בתעשייה גבוה מאוד, זמן קצר ביותר מתום הלימודים".