פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מתחילים את הקריירה ברגל ימין

   נטוורקינג, בניית קורות חיים, כישורי ריאיון ובניית תיק עבודות - במרכז לניהול קריירה יציידו אתכם במגוון כלים לניהול עצמאי של הקריירה המקצועית שלכם

   המכללה האקדמית הדסה (מערכת וואלה! NEWS , ענבל רוז)
   חושבים על העתיד ולא על רק על מחר בבוקר (צילום: ענבל רוז)

   כבר כמעט שלוש שנים פועל במכללה האקדמית הדסה מרכז לניהול קריירה שבו פועלים להשמת בוגרי המכללה במקומות עבודה ההולמים את ההשכלה שרכשו. באמצעות מגוון פרקטיקות – הכוון תעסוקתי אישי, סדנאות וירידי תעסוקה - מקבלים הבוגרים הטריים כלים לניהול הקריירה שלהם באופן עצמאי והזדמנות לשאול את השאלות הנכונות לפני היציאה לדרך.

   "אומרים שפעמים רבות קריירה מתנהלת כמו כדור שלג: מסיימים את התואר, לוקחים את העבודה הראשונה שמתקבלים אליה ועד גיל 40 מחליפים עבודות בהתאם לאותה עבודה ראשונה ולא לפי הרצונות, כי חבל לבזבז את הניסיון שנצבר, את אפשרויות הקידום ואת העלייה בשכר". אומרת חגית פרימן, מנהלת המרכז. "אנחנו משקיעים מאמצים בניסיון ללמד את הסטודנטים ואת הבוגרים לעצור ולחשוב לפני שהם קופצים על המשרה הראשונה שהתקבלו אליה.

   "בסופו של דבר הסטודנטים ינהלו את הקריירה שלהם לבד ואנחנו רוצים לתת להם כלים לעשות את זה: לשאול את עצמם איפה הם רואים את עצמם בעוד חמש שנים, אם המשרה שעל הפרק תקדם אותם למקום הזה, אם זה המקום שהם רוצים לעבוד בו ואם התפקיד מעניין אותם. הרבה פעמים החשיבה הזו חסרה. אנחנו מנסים להוציא אותם מכאן עצמאיים, אקטיביים ויוזמתיים בחיפוש העבודה הבאה שלהם".

   פתיחת דלתות

   בסל הכלים שניתנים לסטודנטים ולבוגרים נכללים כתיבת קורות חיים, מיומנויות ריאיון עבודה, הכנה למרכז הערכה וחיפוש מעסיקים פוטנציאליים. "הקניית מיומנויות היא דבר מורכב", אומרת פרימן, "לא לומדים כישורי ריאיון בחמש דקות של פגישה וגם לא אחרי ארבע שעות של סדנה. זה דורש תרגול. לכן אנחנו גם מצלמים את הסטודנטים בווידיאו ואחר כך מתבוננים בתוצאה".

   למרכז רשת קשרי מעסיקים המתפתחת ומתרחבת משנה לשנה. "עם הזמן מכירים את המעסיק ואת מה שהוא מחפש, והמילה שלנו עוזרת לפתוח דלת לסטודנט". מספרת פרימן. גם בוגרי המכללה עצמם נכללים ברשת המעסיקים: "אנחנו יודעים היום איפה 75 אחוזים מהבוגרים שלנו עובדים. הבוגרים הוותיקים שלנו מגייסים בעצמם בוגרים צעירים. יש חוגים שבהם זה קורה הרבה – במדעי המחשב או בבריאות הסביבה, למשל".

   שירותי ההשמה ניתנים חינם לסטודנטים ולבוגרים, ובמרכז מקפידים לסייע לסטודנטים להשתלב במקומות עבודה השייכים לתחום המקצועי שלהם כבר במשרות הפתיחה, כדי שיוכלו לצמוח משם ולפתח משם קריירה רצינית. "אנחנו לא שולחים את המועמדים הטובים ביותר. המשרה פתוחה וכולם מוזמנים להגיש אליה מועמדות. 48 אחוזים מהמשרות שפרסמנו ב?2014 אוישו על ידי סטודנטים ובוגרי המכללה. זה נתון יפה כי רוב המשרות פתוחות לקהל הרחב ולא רק לנו".

   המכללה האקדמית הדסה (יח"צ , ענבל רוז)
   באמצעות השכלה אפשר גם לשנות את המצב החברתי (צילום: ענבל רוז)

   בוחרים את הטקטיקה המתאימה

   היות שבמכללה 11 חוגים, ובכל תחום פרקטיקות חיפוש העבודה שונות, במרכז משקיעים מאמץ רב בניתוח השוק של כל תחום. "חשוב מאוד לחקור את התחום ולהבין אם כדאי לפתוח עיתון, לפנות בפנייה יזומה למעסיקים או להיעזר ברישות תעסוקתי. בעיצוב תעשייתי, למשל, רישות תעסוקתי הוא הטקטיקה הטובה ביותר כי שם התחרות מאוד מאוד גבוהה. אנחנו גם יוצרים תכניות קריירה ייעודיות לחוגים האלה. בעיצוב תעשייתי פתחנו סדנת הכנת קורות חיים, יצירת פורטפוליו דיגיטלי ופרזנטציה ויזמנו מפגש מעסיקים ייעודי. אנחנו מנסים לחזק גם את התחומים שבהם קשה יותר למצוא עבודה ולא ללכת רק על איפה שקל לנו".

   מלבד שירותי ההשמה והקניית מיומנויות, במרכז פועלת גם תכנית מתמחים. במשך שלושה חודשים וחצי, יום בשבוע מתמחים הסטודנטים בשנים המתקדמות בתחום הלימודים שלהם. "הרעיון הוא שהסטודנט יכול לברר, תוך כדי הלימודים, אם זה הכיוון שהוא רוצה ללכת אליו, במקום לברר את זה אחרי הלימודים ולבזבז שנה מהחיים". תכנית ההתמחות היא הזדמנות להוכיח את היכולות התעסוקתיות של הסטודנט, לפתח את הנטוורקינג שלו – להכיר אנשים מהתחום, וגם להוסיף שורה בקורות החיים: יתרון אדיר על פני סטודנטים שיוצאים לשוק ללא כל ניסיון. חלק מהמתמחים נקלטים לעבודה קבועה במקום ההתמחות ובהמשך אף קולטים מתמחים בעצמם.

   תכנית ההתמחות פתוחה לחברה הכללית ולחברה הערבית, ובקרוב תהיה פתוחה גם לחברה החרדית. "אנחנו מבינים שמלבד החסמים שעומדים בפני סטודנטים בכניסה לשוק העבודה ישנם חסמים מסוימים העומדים בפני סטודנטים מהחברה הערבית והחרדית, וצריך להסיר אותם. לכן עובדות אצלנו במרכז רכזת חברה ערבית ורכזת חברה חרדית. ידוע שתעסוקה מקדמת אותך כלכלית ואישית, ומאחר שהרבה מהסטודנטים כאן הם דור ראשון להשכלה גבוהה אנחנו מאמינים שבאמצעות השכלה אפשר גם לשנות את המצב החברתי".